W niedzielę 30 czerwca zapraszamy do Wrzaw na Święto Kwitnącej Fasoli i Wrzawską Noc Świętojańską.
Fasola Wrzawska to produkt ceniony przez koneserów, posiada unijny certyfikat Chroniona Nazwa Pochodzenia, jest uprawiana w widłach Wisły i Sanu. Jej walory smakowe doceniane są przez najlepszych kucharzy, sama fasola była gwiazdą niejednego programu kulinarnego, chętnie po nią sięgają również blogerzy kulinarni.
Zgodnie z kalendarzem, fasolę wysadza się – jak mówi staropolskie przysłowie – „Na świętego Marka, fasoli pełna miarka”, czyli końcem kwietnia. Maj i czerwiec to czas, kiedy roślina wegetuje i kwitnie.
Końcem czerwca we Wrzawach organizowana jest Noc Świętojańska, zawsze towarzyszy jej specjalne widowisko, w którego organizację włączają się mieszkańcy. Taką formę obchodów święta przyjęto w latach 60-tych i po krótkiej przerwie jest ono kontynuowane po dziś dzień.
W tym roku oba wydarzenia – ważny etap rozwoju fasoli wrzawskiej i coroczne obchody nocy świętojańskiej połączy kuchnia. Po raz pierwszy w gminie Gorzyce w ramach ogólnopolskiego konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” blisko 20 kół gospodyń wiejskich z północnej części województwa podkarpackiego będzie zmagało się w konkursie. Panie powalczą o nagrody finansowe. Zadaniem uczestniczek jest przygotowanie regionalnej potrawy w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty. Konkurs przygotowywany jest przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Oddział Terenowy w Rzeszowie.
Podczas wydarzenia, które odbędzie się na placu przy Domu Kultury we Wrzawach oprócz znakomitych potraw przygotowanych przez KGW, będzie można degustować produkty lokale. Swoje specjały wystawi również Stowarzyszenie Fasoli Tycznej „Piękny Jaś”. Będzie można zakupić fasolę pod każdą postacią, ale także skosztować tradycyjnej zupy wrzawskiej z fasolą w roli głównej.
Na scenie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Sokolanie, widowisko nocy świętojańskiej zaprezentują dzieci
i młodzież z Domu Kultury we Wrzawach, a także panie ze Stowarzyszenia „Razem dla Wrzaw”.
Dzieci do animacji i zabaw zaprosi Lala Aurora, czyli znana, lokalna choreografka Justyna Kuchta. Dla uczestników wydarzenia organizatorzy przygotowali mnóstwo zabaw i konkursów, w tym m.in. poszukiwanie kwiatu fasoli, a także warsztaty wicia wianków świętojańskich.
Wieczór zwieńczy pokaz Teatru Ognia „Enigma” z Krakowa oraz potańcówka pod gwiazdami.
Wydarzenie przygotowywane jest przez Urząd Gminy Gorzyce, Gminny Ośrodek Kultury – Dom Kultury we Wrzawach oraz Stowarzyszenie Fasoli Tycznej „Piękny Jaś”.
Święto wspierają: Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.