W niedzielę 28 lipca br. zapraszamy na VII Zlot Furmanek w Furmanach.
Woźnicowie do Furman na zlot zjeżdżają się od 2016 roku. Według miejscowej tradycji mieszkańcy Furman wynajmowali się ze swoimi furmankami do przewozu wyrąbywanego z Puszczy Sandomierskiej drewna pod Sandomierz, by dalej flisacy transportowali go w dół Wisły.
Te dawne historie pomysłodawcy Zlotu Furmanek w Furmanach postanowili wykorzystać i od 2016 roku Furmany stały się miejscem spotkań woźniców i miłośników koni.
Podczas tegorocznego zlotu podobnie jak w latach ubiegłych od godz. 14.00 będzie można skorzystać z przejazdów bryczkami, o godz. 16.00 zaplanowano dekorację koni pamiątkowymi flo, po niej odbędą się Zawody Sprawnościowe Zaprzęgów Konnych.
Zawodnicy powalczą o Puchar Wójta Gminy Gorzyce, będą mierzyć się w trzech konkurencjach. W pierwszej zadaniem woźnicy będzie prezentacja zaprzęgu. Komisja sędziowska oceni wygląd zaprzęgu, ubiór woźnicy, sposób i styl prowadzenia zaprzęgu. W drugiej części na zawodników czeka slalom z przeszkodami, zaś w trzeciej „konkurencji woźniców” zmierzą się tylko powożący zaprzęgi. Wyboru najsympatyczniejszej ekipy powożącej dokona również publiczność.
Na zgłoszenia woźniców organizatorzy czekają do 22 lipca br. Aby wziąć udział w zlocie należy wypełnić kartę zgłoszenia i przesłać na adres mailowy promocja_gmina@gminagorzyce.pl lub dostarczyć do Urzędu Gminy Gorzyce przy ul. Sandomierskiej 75 pok. nr 18 do dn. 24 lipca br. Karty można pobrać ze strony internetowej www.gminagorzyce.pl – zakładka kalendarz wydarzeń.
Będzie też sporo konkursów dla publiczności,  powalczą m.in.: o „Złoty bat sołtysa”.
Atrakcją tegorocznego Zlotu będzie ponad godzinny pokaz Kawalerii Kowalów z Borowa nad Wisłą w barwach 24. Pułku Ułanów z Kraśnika. Przed kawalerzystami wystąpią Kowbojki z Meksyku – to młode pasjonatki, które wystąpiły w zeszłym roku, w tym roku opracowały równie atrakcyjny układ choreograficzny z udziałem swoich koni.
Dzieci i młodzież Agnieszka Prażmowska prowadząca Szkółkę Jeździecką Astoria w Zalesiu Gorzyckim zaprasza do specjalnie przygotowanej Kucykowej Zagrody.
Dla najmłodszych będą udostępnione bezpłatnie dmuchańce. Wieczór zwieńczy wspólna potańcówka.

Wydarzenie współfinansowane jest z budżetu gminy Gorzyce – Funduszu Sołeckiego Sołectwa Furmany, Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu oraz sponsorów.

Wydarzenie współorganizują: Urząd Gminy Gorzyce, Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach, Sołtys Sołectwa Furmany, Rada Sołecka Sołectwa Furmany, Stowarzyszenie „Jesteśmy razem Furmany”, Ochotnicza Straż Pożarna w Furmanach.
Partnerzy wydarzenia: Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji, Zakład Gospodarki Komunalnej w Gorzycach.
Patronat medialny: Radio Leliwa, Gazeta Echo Dnia, Telewizja Lokalna TVL, Tygodnik Nadwiślański oraz Telewizja Internetowa itvWisła.

DO POBRANIA:

2024_karta_zgłoszenia_Zlot Furmanek. docx