8 lipca br. zapraszamy do Gorzyc na jubileusz 35-lecia pracy artystycznej Jana Puka, rzeźbiarza, twórcy ludowego oraz Honorowego Obywatela Gminy Gorzyce.

Obchody jubileuszu Jana Puka są ważną częścią odbywającego się na Podkarpaciu – Festiwalu Kultury Lasowiackiej.
W sobotę już od godz. 14.00 w Technicznym Ogrodzie odbędą się warsztaty pracy w drewnie poprowadzą go pracownicy gorzyckiego Warsztatu Terapii Zajęciowej. Gorzycki warsztat jest jednym z pierwszych w regionie, który m.in. tworzy dekoracje z lasowickimi wzorami. Podopieczni warsztatu uczestniczą również w zajęciach w pracowni stolarsko-ramiarskiej. – Podczas zajęć będziemy przygotowywać serca lasowiackie, które każdy będzie mógł zabrać do domu – zachęca Roman Stachowicz, który poprowadzi sobotnie warsztaty.
Znanemu z unikatowych na skalę europejską i światową, statycznych oraz ruchomych zabawek ludowych oraz sprzętów gospodarskich w tym wozów, wiatraków oraz prac przedstawiających architekturę wiejską poświęcona zostanie popołudniowa część Festiwalu.
O godz. 17.00 w Środowiskowym Domu Kultury w Gorzycach Jan Puk świętować będzie 35-lecie pracy twórczej. – Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Na scenie wystąpi Zespół Obrzędowy „Sokolanki” działający przy Domu Kultury w Sokolnikach, wystawią oni fragmenty przedstawienia „Czary, mary i uroki lasowiackie”. Będzie też z przytupem – o melodię na lasowiacką nutę zadba kapela ludowa „Nad Łęgiem” – wymienia Piotr Duma, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzycach.
Oprócz prac Jana Puka, zaaranżowanych na specjalnej wystawie będzie można również podziwiać wycinanki i hafty przygotowane przez pochodzącą z Gorzyc – Renatę Sendrowicz.
Będą też lasowiackie specjały m.in. gomółki, słodkie ptaszki, gołąbki z kaszą i grzybami oraz wiele innych – do tak suto zastawionego stołu zapraszają panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Gorzycach.
Z okazji jubileuszu Gminny Ośrodek Kultury wydał album prezentujący twórczość artysty. Na prawie stu stronach można obejrzeć prace rzeźbiarskie Jana Puka oraz poczytać wiersze jego autorstwa. Fotografie do albumy wykonali m.in. Bogdan Myśliwiec i Monika Zając.
– Zapraszam do Gorzyc na uroczystości przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach. To święto naszego Honorowego Obywatela Gminy Gorzyce, z którego pracy artystycznej możemy być bardzo dumni – zachęca Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce.

Opublikowany przez Opublikowano: 7 lipca 15:20, 2023