Umowa dofinansowania na realizację projektu „Podkarpackie – żyj i oddychaj” – podpisana!

W dniu 3 lipca w 2024 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego Wójt Gminy Gorzyce Leszek Surdy podpisał umowę partnerską o dofinansowanie projektu LIFE PODKARPACKIE. Inicjatywa o nazwie: Skuteczne wdrożenie programu ochrony powietrza dla województwa podkarpackiego z uwzględnieniem problemu ubóstwa energetycznego: „Podkarpackie – żyj i oddychaj” jest częścią Programu Zintegrowanego LIFE.

Realizacja projektu planowana jest na lata 2024-2033 , a jego głównym celem jest skuteczne wdrożenie programu ochrony powietrza poprzez eliminację istniejących barier na szczeblu lokalnym.
Projekt LIFE PODKARPACKIE przewiduje:

• świadczenie fachowego doradztwa, dostarczenie wiedzy eksperckiej i wsparcia dla mieszkańców w zakresie wyboru źródeł dofinansowania, składania wniosków o dotację i ich rozliczeń
  • stworzenie zintegrowanego systemu zarządzania energią na poziomie gminy
  • prowadzenie kampanie edukacyjno-informacyjne na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na ludzkie zdrowie oraz w zakresie praktycznych aspektów, takich jak dostępne rozwiązania technologiczne i źródła finansowania.

Projekt realizowany jest przy zaangażowaniu środków Komisji Europejskiej, NFOŚiGW oraz wkładu własnego beneficjentów. Całkowita wartość projektu wyniesie 23,4 mln euro z tego: ze środków Unii Europejskiej 60%, ze środków NFOŚiGW 35% i środków własnych partnerów 5%.

Fot.  Biuro Prasowe UMWP

Opublikowany przez Opublikowano: 5 lipca 13:55, 2024